Судири во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Десетина лица се хоспитализирани по сериозни инциденти што синоќа се случиле во кампот за бегалци Морија на грчкиот остров Лезбос.

Во судирите учествувале Арапи, Авганистанци и Ирачани од кои некои запалиле шатори и друга опрема, не им дозволувале на пожарникарите да влезат во кампот за да го изгаснат огнот и фрлале со камења по нив.

Ситуацијата се смирила откако интервенирал полициски одред за справување со немири.

Засега не е позната причината за судирот меѓу мигрантите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...