Вучиќ: Русија е подготвена да се вклучи во дијалогот Белград-Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека од неговиот руски колега Владимир Путин добил потврда оти Русија е подготвена да се вклучи во дијалогот меѓу Белград и Приштина што се води под покровителство на ЕУ, доколку биде приширен неговиот формат и во него се вклучат и САД.

- Постигнавме еден вид договор во случај ако има обиди и намери да се прошири форматот на учесници и посредници во разговорот меѓу Белград и Приштина и ако Американците сакаат да станат дел од тој формат. Прашавме дали смееме да кажеме дека од наша страна би се приклучила Руската Федерација, на што Путин одговори потврдно, изјави Вучиќ во Москва по денешната средба со претседателката на Советот на Федерацијата, горниот дом на рускиот Парламент, Валентина Матвиенко.

Вучиќ, кој престојува во неколкудневна посета на Москва, нагласи дека ако Албанците сакаат во преговорите да се вклучат и САД, српската страна ќе бара во нив да учествува и Русија, со цел дијалогот да биде валиден.

- За нас тоа би било сосема логично, затоа што Русија не ја призна еднострано прогласената независоност на Косово. Само бараме рамноправен однос по тоа прашање, изјави Вучиќ.

Тој нагалси дека Србија досега не можела да говори за ова, затоа што немала „зелено светло“ од руските државни органи, кое, според него, е добиено на неговата вчерашна средба со Путин.

-Сега можеме да зборуваме за тоа, потенцираше Вучиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Колку МцДоналд'с девојки се потребни за да сменат сијалица?
- Две, едната да ја одврти, другата да стави помфрит!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1304.- Во Арецо е роден Францеско Петрарка, голем...
1785.- Роден е турскиот султан Махмуд Втори, кој...
1819.- Република Колумбија доби независност....
1847.- Роден е германскиот сликар и графичар...