Експлозија на бомба во Апелацискиот суд во Атина

Бомба експлодира рано изутринава во Апелацискиот суд во Атина, предизвикувајќи сериозни оштетувања на зградата и на неколку околни објекти, но не и човечки жртви.

Како што јавија грчките медиуми, силната експлозија, која се слушнала на голема оддалеченост, предизвикала шок и вознемиреност меѓу жителите на Атина.

Полицијата информира дека околу 2:50 часот по локално време (1:50 по средноевропско време) непознато лице се јавило во редакциите на „Весникот на уредниците“ и на „Зунгла“, предупредувајќи дека за 40 минути ќе експлодира бомба во зградата на Апелацискиот суд.

По ова, припадници на полицијата го блокирале реонот околку судот и целосно ја испразнила зградата.

Полицијата соопшти дека смета оти станува збор за „чин на тероризам“, без да објави повеќе детали за причините за таквата оценка. 

Од утрово на местото на експлозијата се води истрага за утврдување на видот на бомбата и за откривање на сторителите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...