Аваз: Смртноста од загадување во БиХ поголема отколку во САД

Стапката на смртност меѓу населението во Босна и Херцеговина предизвикана од загадувањето на воздухот е дури 20 пати повисока отколку во САД, објави сараевскиот весник „Дневни аваз“.Електронското издание на весникот наведува дека босанските градови Сараево, Тузла и Лукавац се меѓу најзагадените во Европа, додавајќи дека утрово поголемо загадување отколку во нив е измерено само во Битола.

Во 2012 година во БиХ од 100.000 смртни случаи, 231 починале поради енромната загаденост на воздухот, наведува „Дневни аваз“, додавајќи дека истата година во САД имало 12,1 такви случаи на 100 илјади починати.
Според податоците на Светската здравствена организација, БиХ минатата година била на петтото место во светот според загаденоста на воздухот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...