Загрозено е членството на Косово во меѓународните организации

Косовски аналитичари предупредија дека членството на Косово во меѓународните организации ќе биде уште поотежнато ако косовските односи со партнерите од ЕУ и САД бидат загрозени, пишува приштинскиот весник „Коха“.Како што се наведува во прес-клипингот на УНМИК, „Коха“ пишува дека закана за односите меѓу Приштина и меѓународните партнери е тоа што се уште не е ратификуван Договорот за демаркација со Црна Гора и иницијативата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства.

Извршниот директор на Американската стопанска комора во Косово, Арјан Зека вели дека ЕУ и американските партнери му помогнале на Косово да стане независно и да се приклучи кон многу меѓународни механизми.

- Евентуалното нарушување на овие односи би можело да ги загрози косовските напори да се приклучи кон други институции и повеќе нема да можеме да сметаме на поддршката на овие земји, истакна Зека.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е разликата помеѓу Градскиот трговски центар и Светскиот трговски центар во Њујорк.
- Нашиот има 3 ката повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Нормализиран сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово од 07:50 часот. Oд 06:00 часот сообраќајот за ТМВ на патниот правец ,Кичево - Гостивар“ кај...
Верски календар
На денешен ден
1574.- Изби верската војна меѓу француските...
1685.- Во Хале е роден Георг Фридрих Хендл,...
1792.- Умре англискиот сликар Џошуа Рејнолдс,...
1821.- Умре англискиот писател Џон Китс, еден од...