Студен бран го блокираше Балканот

Под влијание на студениот сибирски бран што од исток се прошири кон Балканскиот Полуостров, целиот регион е зафатен од ниски температури и врнежи од снег, кој падна дури и во делови на јадранското крајбрежје.Според Црногорскиот хидрометеролошки завод, најмногу снег во Црна Гора наврнал на Жабљак каде е формирана снежна покривка од 97 сантиметри, а снег има во Подгороца, Цетиње, Колшин, Шавник, Рожаје, Андријавица, Бијело Поље и Пљевља.

Снег паѓал вчера и во црногорското пристаниште Бар, кој набрзо преминал во дожд.
Директоратот за вонредни состојби при црногорското Министерство за внатрешни работи ги повика сите институции да го зголемат степенот на подготвеност пред налетот на студениот бран.

Снег падна и во поголемиот дел од Хравтска, поради што властите на целата територија на земјата прогласија жолт метеоаларм за опасност од временски неприлики.
Во континентална Хрватска се измерени температури од минус 17 до минус три степени, а на јадранското приморје од мунус четири до четри степени.

Највисока снежна покривка од 232 сантиметри е формирана во Завижан, во Делнице 149, на Плитвичките Езера 115, во Огулин 92, Госпиќ 81, а во Слуњ 75 сaнтиметри. 

Најголемиот дел од Босна и Херцеговина исто така е прекриен со снег, при што највисока снежна покривка од 183 сантиметри е измерена на Бјелашница.
Во тој реон е измерена и температура од минус 16 степени Целзиусови, во Хан Пјесак од минус 11, во Тузла минус шест, Бања Лука и Сараево по минус пет, а во Мостар еден степен над нулата.

Снег од вчера паѓа и во цела Србија, каде исто така се измерени температури под нулата.
Снегот предизвика проблеми во одвивањето на сообраќајот во поголемиот дел од Балканот, пред се на повисоките места.  Засега нема информации за жртви при невремето.
Метеоролозите најавуваат дека исклучително студеното време, проследено со ниски температури и снежни врнеж, ќе продолжи во текот на целата оваа недела.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот ТИТАНИК?
- Да, да , и тоа три пати.
- А која сцена ти остави највеќе впечаток.
- Онаа кога беа на бродот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани по влажни коловози,наместа со остатоци од кашест снег по интервенцијата на Македонија пат. Слаб снег кој не се задржува на...
Верски календар
На денешен ден
- Ден на македонските студенти
- Ден на светите Петнаесет тивериополски...
1282.- Умре византискиот цар Михаило VIII...
1475.- Роден е италијанскиот римокатолички...