Борисов: Бугарија нама да протера руски дипломати

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов.

Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични односи помеѓу западните земји и Москва поради труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал во Англија.

- Бугарија изрази солидарност со своите ЕУ и НАТО сојузници, со тоа што го повика на консултации својот амбасадор во Москва. За понатамоша акција потребни се дополнителни докази, наведе Борисов по средбата со членовита на владиниот совет за безбедност, на која присуствуваше и бугарскиот амбасадор во Русија.
Борисов најави и дека амбасадорот ќе се врати во Русија по православниот Велигден, на 8 април.

Поголемиот број земји членки на ЕУ и на НАТО, меѓу кои и САД, протераа руски дипломати. Неколку земји членки на Унијата, вклучително Грција, Кипар, Португалија, Словенија и Австрија не се приклучија на координираната акција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...