За две дена во Албанија регистрирани 516 земјотреси

Во изминатите две деноноќија,од средата, кога во 11:02 часот беше регистриран првиот и најсилен земјотрес со јачина од 5,2 степени, според Рихтер, во Албанија се регистрирани дури 516 послаби потреси.Тоа го соопшти Рапо Ормени од Институтот за сеизмологија во Тирана, додавајќи дека потресите може да траат со денови,но и со недели,што е нормална појава по земјотрес со поголема јачина.

- По земјотресот,почувствуван во средата, чиј епицентар беше во околијата на Драч, регистрирани се 516 потреси, со различна јачина. Од оние „посилните“, еден беше регистриран денеска претпладне во 9:40 часот со јачина од 3,7 степени во подрачјето на Клос, на длабочина од два километра и синоќа 49 минути по полноќ со јачина од 4,3 чиј епицентар е кај Драч, изјави Ормани.

И двата последни, како и претходниот, беа почувствувани во западниот дел на Македонија, особено во Дебар и околината.

Потрес со јачина од 3,3 степени, според Рихтер, е регистриран утрово во 03:51 часот на девет километри североисточно од градот Лежа.

Стручните лица од оваа област преку медиумите редовно даваат превентивни совети, како граѓаните да се заштитат при евентуални посилни потреси, за кои веруваат дека нема да ги има.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...