Патот до договор со Србија ќе биде тежок, но ќе мора да се изоди

Претседателот на Косово Хашим Тачи објави на Фејсбук дека, заедно со министерот за надворешни работи Беџет Пацоли, пред малку ја завршиле билатералната средба со високата претставничка за надворешна политика на Европската унија (ЕУ) Федерика Могерини, јавува МИА.

- Косово е посветено на постиугнување конечен договор со Србија, кој ќе гарантира меѓусебно признавање, зачленување во НАТО, ЕУ и ООН (Органзиацијата на Обединтетите нации). Овој пат ќе биде тежок, но ќе мора да се изоди за да се обезбеди долгорочен мир во Западен Балкан и има сестрана поддршка, напиша Тачи од Брисел.

По средбата со косовскиот претседател, Могерини замина на средба со претседателот на Србија Александар Вучиќ, по што ќе уследи трилатералниот состанок Могерини-Вучиќ-Тачи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...