„Франс соар“: Група снајперисти Албанци се приклучија на џихадистите во Сирија

Група снајперисти Албанци се приклучиле на џихадистите кои се борат во Идлиб, Сирија, објави „Франс соар“ (France Soir).

Според весникот Албанците објавиле и подолго видео за нивната активност. Видеото трае 33 минути и 15 секунди и е насловено „Албански снајперисти во земјата Шамит“, како што џихадистите ја нарекуваат Сирија.

Според француслиот медиум, медиумот „Џамети Албан“ се чини дека е медиум за Албанците кои се регрутирани во Сирија во рамките на џихадистичката група Хајат Тахрир ал-Чам (Hayat Tahrir al-Cham). Во групата има стотина Албанци, предводени од Хатаби Албани.

Лидерот на Албанците, Абу Кутад Албани, според „Франс соар“ е многу близок со лидерот на џихадистичката група што доминира во Идлиб.

- Инаку, еден Албанец наречен шеик Абу Катада ал-Албани, чие вистинско име е Абдул Јашари, македонски државјанин, беше воен лидер на Ал Нусра во 2016 година и фигурираше на црната листа на американското Министерство за финансии, наведува „Франс соар“.

Снајперистите Албанци користат пушки снајпери СВДс Драгунов, AK-74Мс со двогледи и придушувачи.
И претходно неколку џихадистички интернет медиуми пренесоа дека Албанците се главни снајперисти во џихадистички групи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...