Путин и Вучиќ ќе разговараат за тензиите на Балканот

Рускиот претседател Владимир Путин утре во Москва ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, при што ќе се разговара за соработката меѓу двете земји, балканскиот регион и меѓународната состојба.Кремљ денеска и официјално ја потврди средбата која се најавуваше повеќе месеци.

Вучиќ најави дека една од темите на разговор ќе биде состојбата на Косово, каде тој и косовскиот претседател Хашим Тачи го отворија прашањето за менување на границите, а во текот на викендот имаше сериозен безбедносен инцидент околу езерото Газивода.

- Растечките тензии на Балканот ќе бидат една од темите за разговор, изјави Дмитриј Песков, портпаролот на Путин, додавајќи дека сепак средбата била планирана подолго време и не е директно предизвикана од балканските тензии.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.