Балканот зафатен од студен бран

Од североисточниот дел на Европа на Балканот вчера пристигна студен бран кој ќе се задржи пет дена, а на социјалните мрежи се објавуваат фотографии од снег кој ноќеска паѓал во голем дел на регионот.

Во поголемиот дел на Бугарија денеска се очекува ветар со брзина и поголема од 30 метри во секунда, како и обилни врнежи снег, јавија локалните медиуми.

Портокалов метео аларм е прогласен за областите Добрич, Варна, Бургас и Сливен, а во поголемиот дел од земјата се издадени предупредувања за обилни снежни врнежи и виулици.

Во планинските предели во Бугарија ќе има обилни врнежи снег.

Главната дирекција „Пожарна безбедност и заштита на населението“ соопшти дека е подготвена со привремени засолништа за бездомници и оти само во Софија 138 лица ноќта ја поминале во кризни центри.

Во Софија во текот на ноќта работеле 163 машини за чистење снег, а утрово во шест часот најфреквентните улици биле третирани со смеси против замрзнување.

Снег падна и во Грција, а на социјалните мрежи се објавени фотографии од летувалиштето Паралија покриено со снег.

Снег се прогнозира и за Солун и Атина каде поради студениот бран е отворено уште едно засолниште со греење за бездомници.

Студениот бран ќе донесе исклучително ниски температури во цела Грција.

И во поголемиот дел на Хрватска ноќеска се измерени минусни температури, а во Ријека утрово се измерени минус 1,2 степени Целзиусови. Во градот и околината синоќа паѓал и снег кој извесно време успеал да се задржи на некои површини.

Температурата во Хрватска денеска ќе биде малку пониска, но со послаб ветар. Силен ветар повторно ќе задува кон крајот на неделата. Хрватските метеоролози најавуваат дека викендов ќе биде малку помалку студено, а на почетокот од наредната недела повторно се зголемува веројатноста за минусни температури и покрај море и на копно. Во однос на снегот, засега се најавуваат слаби врнежи.

Во Босна денеска се очекува облачно време со слаби врнежи снег кои кон крајот на денов постепено ќе престануваат. Според метеоролозите, очекуваната висина на новата снежна покривка е од два до 10, а во планинските подрачја до 15 сантиметри.

И за Сараево се најавува облачно време со снег и максимална температура од минус два степени Целзиусови. Во текот на денот врнежите ќе слабеат и постепено ќе престанат.

И прогнозата за Србија за денеска е студено време со слаби врнежи од снег, во главно во северниот, западниот и југозападниот дел на земјата со мало зголемување на висината на снежната покривка.

Следниот снежен бран во Србија од север ќе пристигне веќе утре попладне.

Во Црна Гора за денеска се прогнозира променливо облачно време со сончеви периоди и студено во јужните и централните предели. Во северниот дел на земјата ќе биде претежно облачно и многу студено, со слаби врнежи од снег. За ветерот се прогнозира дека ќе биде умерен до силен, а некаде и многу силен, а ќе дува од северен и североисточен правец.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...