Рама: Одлуката на Мета да не го именува новиот шеф на дипломатијата е неуставна и срамна

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на Албанија, Илир Мета, нарекувајќи ја таквата постапка неуставна и срамна.– Отфрлањето на уредбата за новиот министер за Европа надворешни работи од страна на претседателот не е само неуставено, туку и срамно. Аргументите дадени од страна на господинот претседател се застрашувачки на скандалозно ниво и срамно за нивото на институцијата. Извинување до Косово за овој срам!, напиша Рама на Твитер.

По предлог на Рама, шефот на државата потпиша укази за именување на еден вице премиер, шест нови министри и еден државен министер, но не и за назначување на Косовецот Гент Цакај за министер за Европа и надворешни работи на местото на Дитмир Бушати.

Според Мета, Цакај нема доволно искуство за ова многу значајна функција и застапува неприфатлив став околу прашањето за косовските граници.

Дел од медиумите наведуваат дека Цакај, кој му беше заменик на Бушати, ја подржувал идејата на косовскиот претседател Хашим Тачи за промена на границите на Косово.

Според албанските медиуми, Рама решил да го смени Бушати поради неговиот став околу определувањето на морската граница со Грција, односно противењето да и се отстапи дел од територијата на Албанија на грчката страна.

Покрај, Мета и дел албански аналитичари и дипломати сметаат дека Цакај не е соодветна замена за Бушати, поради недостигот на дипломатско искуство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...