Харадинај: ЕУ со ставот за Трепча покажува дека се залага за поделба на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, коментирајќи ја реакцијата на Брисел по усвојувањето на Статутот на рудникот Трепча, оцени дека „Европската унија очигледно го изгубила патот во сопствениот двор“ и јасно се залага за поделба на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, по повод усвојувањето на Статутот на Трепча од страна на Собранието на Косово, изјави за српските медиуми дека прашањето на рудникот, „како и сите други отворени прашања меѓу двете држави, треба да се реши единствено преку финализација на дијалогот“.

Ваквиот став, според косовскиот премиер, е „без преседан, неприфатлив и како таков го нарушува суверенитетот на косовската држава“.

– Трепча не е отворено прашање меѓу Косово и Србија и во ниеден момент народот на Косово и неговите институции нема да дозволат создавање на вештачки теми кои јасно имаат за цел поделба на Косово, порача Харадинај преку својата официјална страница на Фејсбук.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...