Тачи: Логично е Прешево, Медвеѓа и Бујановац да припаднат на Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, зборувајќи за конечниот договор со Белград, рече дека е потребно „креативно решение“ кое ќе гарантира дека ќе бидат исполнети интересите на двете страни, како и на САД, НАТО и ЕУ.Тачи смета дека е логично Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се приклучат на „територијата на Република Косово“, но да не се загрозат „косовските државни ресурси како Газивода, Северна Митровица, Трепча или други имоти“.

– И секако, на крајот не може да има признавање помеѓу две држави без јасно дефинирана меѓудржавна граница помеѓу Косово и Србија, вели Тачи во интервју за Гласот на Америка на албански јазик.

Тој додаде дека приштинските институции во целост ќе го почитуваат секој совет од САД.

– Јас сум оптимист дека Косово нема да го преземе товарот на одговорност за блокираниот преговарачки процес, рече Тачи.

На прашањето кои се црвените линии за Косово, тој одговори дека не може да дојде до дијалог „во кој нема уверување од Србија за признавање и отворање на патот за членство на Косово во ОН“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...