„Кока-Кола“ го купува „Бамби“ за 260 милиони евра

„Кока-Кола“ започна процес на преземање на српската кондиторска компанија „Бамби“ од фондот „Мид Еуропа Партнерс“, во вредност од 260 милиони евра.

Како што се наведува во соопштението на компанијата, конечниот договор ќе биде дефиниран преку крајно усогласување, а аквизицијата ќе подлежи на вообичаените услови и одобренија на надлежните органи, поради што се очекува самиот процес да биде завршен во вториот квартал од 2019 година.„Кока-Кола“ соопшти дека нејзина стратешка намера е ова преземање да и овозможи нови развојни можности во Србија и регионот, како и можност за проширување во комплементарни категории производи.

– Оваа аквизиција претставува одлична можност за создавање додадена вредност за нашата компанија, клиентите и акционерите. Во нашето постоечко портфолио на водечки брендови пијалаци на потрошувачите ќе им додадеме добро познати, комплементарни брендови, како и иновативни вештини и знаења. Ова дополнително ќе ја зајакне нашата релевантност на пазарот и односот со купувачите и ќе ни даде можност да го зголемиме нашето присуство во клучните можности за консумирање, како што е почетокот на денот, консумирање во движење и ужина и освежување дома, изјави главен извршен директор на подружницата на американскиот гигант, компанијата „Кока-Кола Хеленик Ботлинг Компани (ХБЦ) АГ“, Зоран Богдановиќ.

Генералниот директор на „Кока-Кола ХБЦ Србија и Црна Гора“, Светослав Атанасов, пак, истакнува дека оваа аквизиција е потврда дека Србија е многу атрактивна локација за странски инвестиции, но и доказ за одлучноста на компанијата да остане составен дел на локалната заедница во која работи и да продолжи да го развива бизнисот во оваа земја.

– Сигурен сум дека нашите глобални брендови, искуството стекнато на бројните пазари, како и посветеноста на локалната заедница, здружени со водечките брендови кондиторски производи на „Бамби“, ќе бидат вистинска добитна комбинација, нагласи Атанасов.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Три најголеми студентски лаги:
-утре почнувам да учам
-соблечи се, не ти правам ништо
-позајми ми 200 ден ти ги враќам во вторник
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1944.- Основана е Република Ирска, со што заврши...
1947.- Прогласена е независноста на Република...
1967.- Владата на НР Кина објави дека изврши...
1971.- САД и Јапонија потпишаа спогодба со која...