„Коха Диторе“: „Двојниот суверенитет“ неприфатлив и за Косово и за Србија

Властите на Косово и на Србија се изјаснија против решение засновано на „двоен суверенитет“ во Косово, за кое што се шпекулира дека може да им биде предложено на двете страни на самитот што на крајот на месецов ќе се одржи во Берлин, пишува денеска весникот „Коха Диторе“.Дијалогот меѓу Косово и Србија ќе биде во центарот на самитот на лидерите на балканските држави, чии домаќини ќе бидат германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Лидерите на двете најмоќни европски држави, пишува приштинскиот весник, се против решение со „корекција на границите“, но таа можност не ја исклучуваат Брисел и Вашингтон.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, косовските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори, објавија дека Меркел и Макрон ќе предложат конечно решение кое ќе се фокусира на признавањето на косовскиот суверенитет, но и дека на Србија ќе ѝ биде признаен своевиден суверенитет над косовските Срби, посебно над православните верски објекти.

Меѓутоа, според „Коха Диторе“, ваквото решение во моментов не наидува на одобрување од државните врвови, ниту во Приштина, ниту во Белград.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...