Харадинај: Постојат сомневања дека Рама, Тачи и Вучиќ договарале поделба на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека постојат основани сомневања дека албанскиот премиер Еди Рама и претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, правеле планови за поделба на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.Харадинај на трибината на Демократската иницијатива на Косово (КДИ) на тема „Дијалогот Косово-Србија по Берлинскиот самит“, рече дека е многу веројатно оти разговорите на таа тема меѓу Рама, Тачи и Вучиќ ги водела шефицата на дипломатијата на Европската Унија (ЕУ), Федерика Могерини.

– Тие треба да им побараат извинување на своите народи и на даночните обврзници на ЕУ затоа што потрошија цела година на таа идеја. Оваа работа можеше да заврши многу лошо, порача косовскиот премиер.

Според Харадинај, тие што се залагаат за промени на границите сакаат да предизвикаат војна, меѓутоа на самитот на лидерите на Западен Балкан, што на 29 април се одржа во Берлин, темата на корекции на границите беше затворена.

– Секој што тврди дека со корекција на границите се постигнува мир, има за цел да предизвика војна. Тие сакаат да создадат нестабилност и добро е што оваа тема се затвори во Берлин, наведе косовскиот премиер.

Во врска со односите со Србија, Харадинај рече дека Приштина нема да воведува нови санкции, но ги оцени како погрешни и позициите на оние кои бараат укинување на таксата на увозот од Србија и Босна и Херцеговина како услов за продолжување на дијалогот со Белград.

– Погрешна е позицијата на Европејците, на Американците, на Берлин, на Франција и на сите кои го поддржуваат условот на Србите да се укине таксата за да се продолжи дијалогот, истакна Харадинај нагласувајќи дека Косово не поставува услови и целта му е постигнување конечен мировен договор.

Швајцарскиот амбасадор во Косово Жан Ибер Лебет рече дека Берлинскиот самит потврди оти промена на границите не е решение за проблемите во регионот.

– Промената на границите не функционира и не функционирала никогаш и Берлинскиот самит не поддржа такво нешто. Доколку ги поместите границите нема да решите ништо. На Балканот доколку ги допрете границите влегувате во незгоди. Се надеваме дека ова ќе се отфрли засекогаш, рече Лебет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...