ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Љубљана, 19 јуни 2019 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека актуелната ситуација во Албанија најмногу загрижува, бидејќи постојат индикации за можна граѓанска војна.

Во најновата анализа на тој институт за актуелната состојба во регионот на Западен Балкан, аналитичари укажуваат дека во Албанија може да дојде до вооружен конфликт.

Патот кон стабилизација на ситуацијата во Албанија го гледаат во формирање на преодна влада, која ќе го подготви теренот за фер и слободни избори, затоа што, како што предупредуваат, во спротивно Рама ќе ја воведе Албанија во граѓанска војна.

-Бриселската администрација се смета за доста корумпирана, аналитичари и истражувачи често го наведуваат примерот на албанскиот премиер Еди Рама, кој на сомнителен начин, и кој се поврзува со корупцијата, успеа да оствари одредени недозволени влијанија во Брисел, се вели, меѓу другото, во анализата на ИФИМЕС. ир/гт/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...