Харадинај: Косово е среќно што ги има САД на своја страна

Приштина, 19 јуни 2019 (МИА) – Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека неговата земја е „среќна што на својот историски пат има стратешко партнерство со САД, јави дописникот на МИА од Приштина.

По денешнат

Раководители и професори на двата универзитети во Приштина учествуваат на дводневна конференција на тема „Од мир до просперитет – трансформација на косовското општество преку добро лидерство“, во организација на Министерството за образование, Стопанската комора на Косово и Американската стопанска комора во Косово.

– Имав задоволство да им се заблагодарам на професорите на овие познати универзитети за организирањето на оваа конференција, која има за цел подигнување на знаењата за лидерство и менаџмент и натамошен развој на способностите. Изразив волја и подготвеност ова искуство да го претвориме во долгорочен пат на соработка, овозможувајќи им на нашите деца квалитетно школување и најнапредни практики на лидерството, напиша Харадинај. иа/ми/

а средба со делегација на американските универзитети „Џејмс Медисон Јуниверзити“ и „Мерсер Јуниверзити“, Харадинај на Фејсбук напиша дека поддршката за школувањето на младите од Косово од страна на САД е „една од главните области во кои Владата е посветена да ја продолжи соработката“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Што е 6.9?
- Поза 69 со полувреме.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1453.- Во битката кај Кастиона Французите ги...
1762.- Убиен е рускиот цар од германско потекло...
1790.- Во Единбург умре Адам Смит, најпознат...
1821.- Шпанија се откажа од Флорида во корист на...