Косово: Министерот за иновации и претприемништво поднесе оставка

Приштина, 20 јуни 2019 (МИА) – Министерот за иновации и претприемништво на Косово, Бесим Беќај денеска на прес-конференција објави дека утрово му ја доставил својата оставка на премиерот Рамуш Харадинај, јави дописникот на МИА од Приштина.

Оставката на Беќај уследи по вчерашната одлука на претседателот на неговата партија, Демократската партија на Косово (ПДК), Кадри Весели за разрешување од функциите на сите лица именувани од ПДК кон кои се подигнати обвиненија како осомничени за злоупотреби на службената должност, коупција или непотизам.

Беќај пред новинарите изјави дека е уверен оти пред судските органи ќе докаже дека обвиненијата против него се неосновани.

– Во мојот случај убеден сум дека обвиненијата не се засновани врз факти и дека правдата ќе ја докаже мојата невиност. Делото за кое сум обвинет нема врска со корупција. За детали ќе говориме на суд, изјави Беќај, кој ги повика медиумите да го следат судењето.

Лидерот на ПДК и претседател на косовското Собрание, Весели вчера, без да споменува имиња, објави дека ги ослободува од должност сите политички именувани лица од неговата партија кои се обвинети или се доведуваат во врска со разни злоупотреби на функциите.

Весели, кој во неделата беше реизбран на чело на ПДК, рече дека партијата која тој ја води нема да предложи, ниту пак ќе поддржи кандидати од другите политички субјекти, за кои се подигнати обвиненија.

Според приштинските медиуми, освен Беќај, од функциите се повлекуваат и заменик-министерот во Министерството за безбедносните сили на Косово (ФСК), Агим Чеку и советникот на Весели, Нијази Криезиу. иа/ми/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...