Харадинај: Сребреница e варварски чин на еден мизерен режим

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, порача дека масакрот врз илјадниците муслимани во таа босанска енклава, како и другите масовни убиства на Балканот, остануваат неизбришливи дамки на совеста на човештвото, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на Фејсбук, Харадинај порача дека „денеска Косово е со народот на Босна, со семејствата и со нивната болка“.

– На 24-та годишнина од масакрот во Сребреница им оддаваме длабока почит на илјадниците жртви цивили, деца, жени, старци, невини и незаштитени луѓе. Овој масакр не потсетува на една мрачна епоха и на еден варварски чин од еден мизерен режим. Масакрот во Сребреница и другите масовни убиства на Балканот од режимот на (Слободан) Милошевиќ и неговите потчинети, остануваат неизбришливи дамки на совеста на човештвото, се додека не се спроведе правдата која и натаму ја нема, напиша Харадинај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...