Атина планира тестови за издржливост на грчките банки

Грција планира да ги забрза капиталните проверки на банките во земјата пред крајот на програмата за спас, која завршува во август следната година.

Властите планираат проверките да бидат извршени пред овој рок, со цел да се утврди дел грчките финансиски институции ќе бидат подготвени да ги минат тестовите кои Европската централна банка (ЕЦБ) планира да ги изврши на банките во ЕУ во октомври следната година.

Тестовите имаат цел да обезбедат увид во сосотјбата на грчкиот банкарски систем и да се намали притисокот што Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го предузвикува врз цените на акциите.

Се проценува дека максималниот износ од 86 милијарди евра, што може да се искористи за евентуална докапитализација, изнесува 50 милијарди евра.

Според аналитичарите, главната цел на европските институции и ММФ е грчките банки да останат силни и да ја зачуваат стабилноста откако ќе заврши програмите за спас на Грција во август следната година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...