Глобалниот долг и ризичните кредити се закана за нова финансиска криза

Глобалниот долг и ризичните кредити би можеле да го фрлат светот во уште една финансиска криза, изјави германскиот министер за финансии во заминување, Волфганг Шојбле.

- Економистите ширум светот се загрижени за зголемените ризици кои произлегуваат од акумулацијата на постојаното зголемување на ликвидноста и растот на јавниот и приватниот долг. И јас поради тоа сум загрижен, рече Шојбле во интервјуто за „Фајненшал тајмс".

Шојбле, кој новата германска влада го планира за функцијата претседател на Бундестагот, предупреди за формирање на нови пазарни балони, поткрепени со парите кои во стопанството ги напумпале централните банки.

Тој, исто така, предупреди на потенцијалните слабости во еврозоната, бидејќи банките се мачат со решавање на проблемот со лоши заеми.

Инаку, Шојбле денеска, за последен пат, ќе учествува на состанокот на министрите за финансии на Еврогрупата. Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...