Грција во 2016 година завршила во рецесија

Грчката економија минатата година била во рецесија, а бруто домашниот производ (БДП) на земјата се намалил за 0,2 отсто во споредба со 2015 година, говорат податоците на грчката канцеларија за статистика (ЕЛСТАТ).

Таа, исто така, констатирала дека првичните предвидувања за првите три месеци од годината се потврдиле и покажуваат нулта раст на БДП.

Истовремено, во 2016 година потрошувачката е намалена за 0,3 отсто во споредба со 2015 година, но во март забележува скок за 0,6 отсто.

Според Еуростат, годишната инфлација во Грција во септември 2017 година изнесува еден процент во споредба со 0,6 отсто во август. Една година претходно овој процент беше 0,1 отсто.

Годишната инфлација во еврозоната во септември била 1,5 проценти. Најниска била во Кипар, а највисока во Литванија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мажот и го подметнува весникот под нос на жената:
-Прочитај ја оваа статија за рибите, мила.
-Зошто?
-Од нив би можела да научиш како се молчи.
-Прво ти од нив научи како се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1527.- Во Фиренца умре Николо Макијавели,...
1933.- Во Архангелское, кај Москва, умре Клара...
1936.- По повод организираниот штрајк на...
1963.- САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба...