Анѓушев: Каква било измена на даночната политика ќе биде во прилог на граѓаните и стопанството

Каква била измена на даночната политика во Република Македонија ќе биде во прилог на граѓаните и на стопанството и нема да се случи без поширока расправа за што целата јавност ќе биде навремено информирана.Ова го посочи вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во одговор на новинарско прашање за најавите за нови даноци за локалната самоуправа, по отворањето на саемската манифестација Технома 2017.

Прецизира дека мерките за економски раст до крајот на годината ќе бидат преточени во владина програма што ќе почне да се спроведува од наредната година за што, како што рече, се предвидени средства.

- За мерките беа организирани две јавни расправина на кои учествуваа заинтересирани странски и домашни правни и физички лица, како и стопанските комори. Тие беа информирани за предлог-мерките, а потоа оставивме време да бидат разгледани и анализирани и да дадат конкретни предлози.
Задоволни сме што предлози стигнаа од сите чинители кои ги поддржуваат мерките и во целост се согласни за потребата и начинот на кој се поставени. Имаат само одредени технички забелешки во делот на нивното прецизирање да бидат појасни и подецидни и полесно применливи, рече Анѓушев.

Сите забелешки, нагласи, ќе бидат прифатени и вградени во програмата што ќе биде преточена во владина програма до крајот на годинава и како таква ќе биде применета во текот на следната година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...