Стопанската комора бара посебен даночен режим за холдинг компаниите

Законско нормирање и посебен даночен режим за холдинг компаниите, бара Стопанската коморана Македонија.
Комората денеска ќе поднесе иницијатива до Владата за реализирање на ова барање, но притоа, како што беше речено на прес-конференција, треба да се земат предвид неколку критериуми.

Според оперативниот директор во Комората Елена Милевска Штрбевска, особено е важно да се создаде законска основа која ќе овозможи распределбата на добивката од работењето во тековната година на фирмата ќерка основана од холдингот, да се евидентира и објави во годишната сметка на холдинг компанијата во истата година.

- Засега тоа не е можно поради што остварената добивка може да се користи за реинвестирање и развој на фирмата дури откако ќе помине одреден период и сите рокови за поднесување финансиски извештаи и завршни сметки, истакна Милевска Штрбевска.

Во Македонија, додаде, не постои ниту можност за регистрација на холдинг друштвата, туку постојат повеќе поврзани друштва кои во моментов имаат обврска да поднесуваат консолидирани извештаи само до Централниот регистар, но не и консолидирани даночни извештаи до надлежните институции.

- Тоа е нешто што ние сега го бараме за да се гледа какви даночни олеснувања би имале поврзаните друштва зашто нивното функционирање е поврзано со тоа, а ние го немаме, ни недостасува, потенцира директорката.
Комората очекува иницијативата да биде усвоена, а како почетна основа за нејзино спроведување е неопходно дивидендите што фирмата ќерка ги исплаќа во холдинг компанијата да бидат ослободени од оданочување, од оданочување да биде ослободен и приходот на холдинг компанијата остварен при продажба на удел во фирмата ќерка, како и салдото на трансферираните парични средства (заеми), да не влегуваат во даночната основа при сочинувањето на даночниот биланс за финансиската година.

Милевска Штрбевска посочи дека сите европски законодавства предвидуваат даночни повластувања за холдинзите, сто отсто ослободување од данок на дивиденди и капитална добивка, многу често и без притоа да се бара минимален временски период на сопственост на акциите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...