Стапката на невработеност во еврозоната е најниска во изминатите 9 години

Стапката на невработеноста во еврозоната во септември била на ниво од 8,9 отсто од 9,0 во август.

-Тоа е најниско ниво во изминатите девет години, односно од јануари 2009 година, наведува Евростат.

Истовремено, БДП на еврозоната е зголемен за 0,6 отсто во периодот јули – септември, што е пониско во однос на растот од 0.7 отсто во вториот квартал.

Годишната инфлација во еврозоната според Евростат, е успорена на 1,4 отсто во октомври, од 1,5 отсто од септември, бидејќи базичната инфлација е намалена на 0,9 отсто од 1,1 отсто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...