„Стандард и Пурс“: Грчките банки закрепнуваат, но проблемите остануваат

Меѓународната агенција за кредитни рејтинзи „Стандард и Пурс“ денеска објави анализа за грчките банки во 2018 година, во која проценува дека грчкиот банкарски систем ќе продолжи да ја подобрува својата ликвидност, но дека се уште има доста работа.Грчките банки се најдоа на работ на колапс во текот на финансиската криза, кога штедачите повлекоа околу 100 милијарди евра депозити, безмалку преполовувајќи го банкарското салдо од 2009 до 2012 година.
Весникот „Катимерини“ пренесува извадоци од анализата во која се посочува дека ненаплатливите „лоши“ кредити ќе останат сериозен проблем за банкарскиот сектор во следните две до три години.

Дури 51,6 проценти од кредитите се дадени на граѓани и компании кои имаат потешкотии со редовното враќање на ратите, пишува „Катимерини“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...