Агрентина доби кредит од 50 милијарди долари од ММФ

Директоратот на Меѓународниот монетарен фонд и одобри тригодишен кредит на Аргентина во висина од 50 милијарди долари.

Аргентина веднаш ќе има пристап до 15 милијарди долари од заемот, а половината од таа сума ќе биде искористена за поддршка на буџетот. Останатите 35 милијарди долари ќе бидат доделувани во рок од три години, а ММФ ќе врши контроли на секои три месеци.

Владата на Аргентина на почетокот од мај побара финансиска помош од ММФ „со цел да ја зајакне националната економија преку враќање на довербата во пазарите со кохерентна макроекономска програма“.

- Важно е да се потенцира дека планот вклучува мерки за заштита на најранливите лица преку исплата на социјална помош во случај да се влошат социјалните услови и обезбедува можност за зголемување на расходите за мрежата за социјална заштитна во Аргентина, се наведува во соопштението на ММФ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...