Во Србија просечната нето плата во април изнесувала 416 евра

Просечната исплатена нето плата во Србија во април 2018 година, изнесувала 49 117 динари или 416 евра, со што номинално е поголема за 6,7 проценти, а реално за 5,5 отсто во однос на истиот месец минатата година, соопшти Републичкиот завод за статистика на Србија.Според податоците, просечната бруто плата во април, изнесувала 67 901 динари, што е номинално зголемување за 6,отсто, а реално за 5,0 проценти на годишно ниво.

Средната вредност помеѓу највисоката и најниската исплатена бруто плата изнесува 52 779 динари, додека нето заработувачката изнесува 38 394 динари.

Во јавниот сектор бруто платата во април годинава изнесувала во просек 76 970 динари, а нето платата 55 450 динари, додека заработувачката вон јавниот сектор изнесувала 63 342 динари или без даноците и придонесите таа изнесувала 45 934 динари, соопштија од Републичкиот завод за статистика на Србија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...