Членството во НАТО значително ќе ја подобри бизнис климата во Македонија

Ви посакувам успешен референдум кој понатаму би придонел за полноправно членство во НАТО, кое значително ќе ја подобри бизнис климата и ќе придонесе за зголемување на инвестициите во Македонија, порача претседателот на светската асоцијација на „бизнис ангели“ д-р Бајбарс Алтунташ, на денешната средба со министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија проф. д-р Зоран Шапуриќ.На средбата, Шапуриќ го информирал Алтунташ за дејствијата кои ги презема Владата, со цел изготвување и донесување на нова регулатива која ќе ја уредува постапката за инвестирање во моделот на ,,бизнис ангели“, како и за предлог-измените на веќе постоечките позитивни законски прописи во Македонија.

Алтунташ, на средбата, ги навел активностите кои ги спроведува Асоцијацијата на „бизнис ангели“, особено на Западен Балкан, истакнувајќи дека Асоцијацијата има сериозна намера, по донесување на регулативата за инвестирање по моделот на „бизнис ангели“, да биде отворена регионална канцеларија на „бизнис ангели“ во Скопје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Професор прашува студент по медицина:
- Колега, како ќе познаете дали некоја жена е бремена?
- Па, ќе има голем стомак и пеги по лицето.
- Аха. А јас имам ли голем...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1835.- Во Париз умре Винченцо Белини,...
1905.- Шведска ја призна независноста на...
1908.- Во Солун, во кафеаната "Бошњак-ан",...
1941.- Во Лондон, на конференцијата на...