Лавров: Санкциите не им користат ниту на Русија ниту на ЕУ

Државите членки на Европската унија трпат загуби кои надминуваат 100 милијарди долари како последица на антируските санкции што ги диктираат САД, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.– Постојат различни проценки за загубите што ги сноси ЕУ поради санкциите. Според некои проценки, тие загуби надминуваат 100 милијарди долари, изјави шефот на руската дипломатија во интервју за шпанскиот весник „Паис“.

Тој додаде дека европски земји и вовеле санкции на Москва под директно влијание на Вашингтон.

– Треба да се истакне дека Американците не трпат никакви загуби во оваа ситуација, истакна Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи нагласи дека околностите на односите помеѓу Русија и ЕУ не можат да се сметаат за нормални, додавајќи дека „митската руска закана“ на Европејците главно е наметната од надвор.

– Објективно, санкциите не се од корист ниту за Русија, ниту за ЕУ. Важно е европските политичари тоа конечно да го сфатат, посочи Лавров.

Според него, Москва повеќепати изразила подготвеност да ги укине руските контра мерки, но дека ЕУ треба да го направи првиот чекор, бидејќи „тие први ја почнаа спиралата на санкцииПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој штрк изел жаба.
Штркот летал а жабата више му била до гзот.
Отаму жабата го прашала штркот на која височина летаат.Тој и одоворил дека летаат на 5000 м а жабата му рекла...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...