МТСП: Пензиите се стабилни и продолжуваат да растат

Министерството за труд и социјална политика преку фондот на ПИОМ обезбедува и во иднина ќе обезбедува редовна исплата, стабилен и континуиран раст на пензиите.

Доказ за тоа се статистичките параметри што покажуваат евидентен раст на пензиите во Македонија. Така, во 2016 година просечната пензија изнесуваше 13.754 денари, во 2017 година 13.954 денари, а во 2018 година 14.421 денари, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Оваа Влада, се додава во него, со Закон дефинираше дека пензиите ќе се усогласуваат редовно и тоа два пати во годината. Воведена е, посочуваат од Министерството за труд и социјална политика, законска одредба за усогласување на пензиите од 1 април, доколку бруто домашниот производ во претходната година има реален пораст повеќе од четири отсто.

-Со новата законска регулатива се стабилизира пензискиот систем, без притоа да се зголеми старосната граница за пензионирање и без замрзнување на пензиите. Главната цел на овие реформи е спречување на ширењето на дефицитот во Фондот на ПИОМ и негово намалување, истакнуваат од Министерството за труд и социјална политика.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...