ЕК: Бугарија, Хрватска и Словачка примаат премалку мигранти според утврдените квоти

Брисел, 12 април 2017 (МИА) - Бугарија, Хрватска и Словачка примаат премалку мигранти, соопшти денеска Европската комисија при претставувањето на најновиот извештај за реализација на квотите за раселување.
Се покажува дека Бугарија, Кипар, Грција, Хрватска, Малта, Полска, Романија, Словачка и Словенија се уште не примиле ниту еден бегалец според спогодбата со Турција.
Во документот се посочува дека досега Бугарија примила од Грција 29 кандидати за азил од поднесени 310 барања. Бугарија и ветила на Грција дека ќе прими вкупно 831 кандидати и досега реализирала само три отсто од ветувањето.
Генерално во ЕУ се покажува напредок во реализирање на квотите, но ЕК повикува на повеќе напори. Досега во ЕУ биле раселени приближно 32.000 мигранти.
Во Грција преместување очекуваат 14.000 кандидати за азил, а во Италија околу 3.500, покажуваат податоците на ЕК.
Комисијата забележува дека за квотите да бидат исполнети до крајот на септември неопходно е од Грција да бидат преместувани речиси 3.000 лица месечно, а од Италија по речиси 1.500 лица секој месец. ЕК инсистира државите членки на ЕУ да имаат месечни планови за раселување, да ги зголемат своите можности за обработка на барањата и да го скратат времето за одговор по нив. ЕК препорачува државите да избегнуваат преголеми ограничувања кон кандидатите.
Во документот е запишано дека додека Луксембург и Португалија забележуваат траен напредок по однос на исполнување на квотите, Бугарија, Хрватска и Словачка извршуваат многу малку преместувања. Унгарија и Полска се уште одбиваат да учествуваат во распоредот со квотите. До овој момент само Малта и Финска се на пат да ги исполнат своите обврски во зададениот рок.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Екипата на Колумбија треба да изведува пенал. Капитенот му вика на еден од најдобрите играчи да го изведе.
- Шефе, те молам немој мене, имам жена и деца.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
апостол Аристарх. На своето второ патување апостол Павле за првпат дошол во Солун. Таму останал три недели, проповедувајќи го Христос во еврејската синагога. Меѓу слушателите,...
На денешен ден
1442.- Роден е англискиот крал Едвард IV, водач...
1758.- Роден е американскиот државник Џејмс...
1789.- Побунетиот екипаж на англискиот брод...
1813.- Во Болеславец, Полска, умре Михаил...