Во Баварија уапсен Сириец кој регурутирал членови на ИД

Берлин, 12 април 2017 (МИА) - Германската полиција уапси Сириец, кој е осомничен за членство во исламистичкиот Фронт Ал Нусра и групата Исламската држава (ИД) во Сирија.
Сириецот се товари дека регрутирал бегалци од камповите во Грција за терористички ќелии во Европа.
Според Федералното јавно обвинителство, 31-годишниот државјанин на Сирија, Зохер Ј., е уапсен изутринава во покраината Баварија и не е поврзан со вчерашниот напад врз автобусот на фудбалскиот тим Борусија Дортмунд.
Како што јави дописникот на МИА од Берлин, приведениот, заедно со уште еден исламски екстремист предходно уапсен во Германија, основал единица на Фронтот Ал Нусра во 2011 година. Подоцна единицата била распуштена, а Зохер Ј. се придружил на ИД, каде што работел за нејзината „тајна служба“.
За потребите на својата мисија, според Обвиннителството, Сириецот неколку пати патувал од Германија кон Грција и назад.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...