Тилерсон: Меѓу САД и Русија постои ниско ниво на доверба

Москва, 12 април 2017 (МИА) - Меѓу САД и Русија во момнетов постои ниско ниво на доверба, изјави вечерва во Москва американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на заедничка прес-конференција со руксиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
- Меѓу нашите две земји постои ниско ниво на доверба, Двете најзначајни нуклеарни сили во светот не може да имаат такви односи, потенцира Тилерсон по средбата со Лавров.
Шефот на руската дипломатија од своја страна нагласи дека и покрај порблемите во билатералните односи, Москва е отвортена за дијалог со Вашингтон.
- Наспроти одредените постоечки проблеми, има значителен број перспективи за заеднича соработка. Русија е подготвена не само за дијалог, туку и за конкретни заедички акции во повеќе разлилни области, рече Лавров.
Тој нагласи дека на средбата Русија и САД недвосмилсено ја потврдиле својата решеност за бескомпромисна борба против тероризмот.
Лавров нагалси дека Москва е подготвена за обнова на договорот со САД за избегнување на евентуални инциденти на небото над Сирија, доколку цел на американските воздушни напади во оваа блискоисточна земја бидат само терористички групи, како што е Исламската држава.
Лавров додаде дека и рускиот претседател Владимир Путин на нивната заедничка средба со Тилесрон, ја потврдил решеноста на Москва за обнова на овој договор.
Во врска со состојбата во Сирија, Тилерсон оцени дека минатонеделниот напад со хемиско оружје во градот Хан Шејхун бил планиран, раководен и спроведен во сириските владини сили.
Лавров и Тилерсон нагласија дека на средбата разговарале и за случувањата во Украина, при што се заложиле за целосна имплементација на Договорот од Минск, како „едниствен начин за решавање на кризата“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...