Пролетна сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Стразбур, 24 април 2017 (МИА) - Функционирањето на демократските институции во Турција ќе биде во фокусот на пролетната пленарна сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) што ќе се одржи во Стразбур од 24-28 април 2017 година, јавува дописникот на МИА од Стразбур.
Меѓу другите теми за кои ќе расправаат претставниците на парламентите на 457 земји членки на Советот на Европа се и дебатата за состојбата на човековите права во Северен Кавказ, на зголемувањето на нееднаквоста во приходите, како и заштитата на жените бегалци од родово насилство.
Пред ПССЕ ќе се обрати и Неговото Височество Кралот на Шпанија и претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос.
Комесарот за човекови права, Нилс Муижниекс, пред паневропскта асамблеја ќе го претстави својот годишен извештај за активности за 2016 година, додека Торбјорн Јагланд, генералниот секретар на Советот на Европа, ќе одговара на прашања од пратениците, а во својство на претседавач со Комитетот на министрите ќе зборува и министерот за европски прашања на Кипар, Јоанис Касулидес.
На сесијата ќе се дискутира и за 25 години на Комитетот за спречување на тортурата со темата: напредок и подобрувања., потоа пренасочување на системот Интерпол: потребата за построги законски гаранции и Заштита на правата на родителите и децата кои им припаѓаат на верските малцинства.
Поднесени се и барања за итни дебати за „Политичките последици од новиот израелски закон за регулирање на колониите", како и за „Опасноста за европските вредности: како да се соочиме со порастот на популизмот, ксенофобијата, антисемитизмот и исламофобијата во Европа. Во овој контекст ќе се зборува на сесијата, но и на маргините на сесијата за последните изборни резултати во Европа, посебно Франција. каде претставникот на крајно десниот Национален Фронт освои рекорден број на гласови и се наоѓа во вториот круг на претседателските избори.
На пролетната сесија повторно ќе биде остсутна македонската парламентарна делегација, која се уште не е составена по изборите во декември 2016 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој црнец од некое афричко племе доаѓа со жена му и неговото новородено дете кај доктор Џоунс и му вика:
'Докторе, имам осум деца и сите се црни како мене, само ова е бело....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Поради сообраќајна незгода на патниот правец Струмица – ГП Ново Село, сообраќајот е во прекин од 45 минути по...
Верски календар
Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане...
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...