Светските медиуми за првиот круг од претседателските избори во Франција

Париз, 24 април 2017 (МИА) - Резултатите од првиот круг од претседателските избори во Франција се „одраз на политичката поделеност на земјата“, објави британскиот весник „Гардијан“, додека „Тајмс“ констатира дека француската „елита е понижена“.
- Закана од екстремната десница во Франција и натаму постои, пишува „Гардијан“, истакнувајќи дека Емануел Макрон е „најдобра надеж за оваа исклучителна земја, оптоварена со проблеми“.
„Фигаро“ под насловот „Нокаут за десницата“ се фокусира на неуспехот на Франсоа Фијон, а „Либерасион“ очекува дека Макрон е се поблиску до функцијата претседател.
„Фајненшл тајмс“ предвидува дека на 7 мај, кога се одржува вториот круг, ќе биде денот на „крунисување“ на Макрон.
Под насловот „Поделена Франција“’, германскиот „ФАЗ“ укажува дека повеќе од 40 отсто од гласачите им дале доверба на крајната десница или крајната левица.
„Шпигл“ објавува наслов „Желбата на Франција за обнова“ и исто така се занимава со високиот процент гласови, кои отишле на партиите, кои се против естаблишментот. Сепак германскиот неделник предвидува победа на Макрон.
Полскиот „Газета виборча“ изразува олеснување што шансите за излегување на Франција од ЕУ се намалиле, откако анкетите предвидуваат дека Макрон во вториот круг ќе ја победи Ле Пен.
- ЕУ треба да преживее развод од Британија, кој само што почна. Но Фрегзит би го погребал европскиот проект, тоа е она што лидерот на Националниот фронт, Марин ле Пен го најави, наведува полскиот весник.
Шпанскиот „Паис“ во воведниот дел под насловот „Надеж за Макрон“ нагласува дека успехот на младиот центрист „укажува на патот, што треба да го следат традиционалните партии ако сакаат повторно да се поврзат со своите гласачи“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Џемс Бонд седел во кафана со некоја женска и разговарале.
Бонд и рекол:
-Да видиш што саат имам, се можам со него да правам. Ако сакаш можам да видам каква долна облека носиш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
маченици Сергиј и Вакх. Овие двајца беа видни луѓе на дворот на Максимијан. Но, штом Максимијан дозна дека се христијани, својата наклонетост ја претвори во гнев, па ги испрати...
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...