Францускиот Парламент го усвои законот за етика во политичкиот живот

Париз, 9 август 2017 (МИА) - Францускиот Парламент го усвои законот „за доверба во политичкиот живот“, пренесе ТАСС.
Текстот на законот беше одобрен од 412 пратеници, 74 беа против, а 63 се воздржаа од гласање.
Овој нормативен акт е завршниот дел од законскиот проект за етика во политичкиот и општествениот живот, чија прва половина парламентот ја усвои на 3 август.
Пакетот од два закона соддржи гаранции за транспарентност и отчетност на работата на политичките институции и активностите на министрите и пратениците. Тој создава серија важни пречки пред корупцијата и обидите за расфрлање на државни средства.
На барање на Владата се завршува со праксата на користење средства од одамна постоечкиот парламентарен фонд во износ од 136 милиони евра. Пратениците од него можеа слободно да добиваат по 130.000 евра, а сенаторите по 153.000 евра за финансирање на различни проекти во своите изборни окрузи.
Во текот на дебатата пратениците во текстот на законот додадоа одредба со која Владата веќе се лишува од ваквиот владин фонд. Како што се дозна во расправата, од овој фонд најмногу корист имал поранешниот министер за внатрешни работи Бернар Казњов, кој со широка рака раздавал средства во својот изборен округ. Овој фонд за свои политички интереси широко го користел и поранешниот претседател Никола Саркози.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...