Обилни врнежи од дожд предизвикаа поплави во делови од Британија

Лондон, 10 август 2017 (МИА) - Обилниот дожд, што во текот на целиот вчерашен ден врнеше во делови од Велика Британија, предизвикаа поплави и проблеми во сообраќајот.
Посебно се погодени одделни англиски области, како Источен Јоркшир и североисточен Линколншир, каде силниот дожд предизвика најмногу проблеми.
Поплавени се стотици домови, а на десетици главни и магистрални патишта се најдоа под вода, наликувајќи на реки, па се целосно затворени за сообраќај.
Агенцијата за борба со непогоди прогласи „жолта тревога“ и во Лондон и во делови од југоисточна Англија, каде силен дожд имаше во текот на целиот ден.
Лошото време, дополнето со температури од само 16 степени Целзиусови, што е под просечно и за влажното и свежо британско лето, се означува како најлошиот ден оваа летна сезона.
Според метеоролозите, само во текот на вчерашниот ден наврнал дожд, колку што обично паѓа во текот на целиот август.
Специјалните служби јавуваат за излевање на водата од реките и каналите, кои предизвикале проблеми во патничкиот и железничкиот сообраќај.
Пистата на вториот по големина британски аеродром „Гетвик“ во Лондон, во одделни делови од денот била исполената со вода, но и под такви услови авионите слетувале, па нема поголеми нарушување во авионскиот сообраќај.
Британската метеоролошка служба соопшти дека обилните врнежи ќе намалат дури денеска во раните утрински часови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...