Холандската министерка за одбрана поднесе оставка

Холандската министерка за одбрана Женин Хенис-Пласхарт поднесе оставка откако во извештај беше утврдено за сериозни пропусти што предизвикале смрт на двајца холандски војници од мировните сили во Мали во експлозија во 2016 година.

– Јас сум политички одговорна и ја преземам својата одговорност, изјави Хенис Пласхарт по дебати во Долниот дом на парламентот.
- Се повлекувам од фунцкијата министер за одбрана, додаде таа пред да му ја врачи оставката на кралот Вилем Александар.

Во извештајот е наведено дека Министерството дозволило грешки во процедурите за безбедност и медицински стандарди. Во документот се критикува Министерството дека имало недоволно контрола врз квалитетот на оружјето и врз складирањето. Војниците загинале во експлозија при користење минофрлач што не бил правилно складиран.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...