Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва

Москва, 5 октомври 2017 (МИА) - Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд синоќа пристигна во посета на Русија, која Москва и Ријад ја оквалификуваат како „историска“.
Неговиот авион синоќа пристигна во московскиот аеродром Внуково, а во текот на денешниот ден ќе има средба со рускиот претседател Владимир Путин. Пред нивната средба ќе се одржи руско-саудиски инвестициски форум, на кој ќе присуствуваат претставници од повеќе од 200 руски и саудиски фирми.
Утре, саудискиот крал ќе се сретне со рускиот премиер Дмитриј Медведев, со кого, според најавите, ќе разговара за заеднички инвестициски проекти.
Односите меѓу Русија и Саудиска Арабија беа тензични во минатото. За време на Студената војна, Саудиска Арабија им помогна на авганистанските бунтовници да се поради против Советскиот сојуз во нивната земја. Но во последно време, билатералните односи се подобруваат, иако во војната во Сирија, Русија го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад, а Ријад е на страната на неговите противници.
Сепак, според очекувањата, главна тема на четиридневната посета на саудискиот крал ќе биде билатералната економска соработка.
Пред почетокот на руско-саудиските преговори на највисоко ниво, воено-индустрискиот комплекс подготви пакет договори, вреден три милијарди долари, пишува „Комерсант“, повикувајќи се на извори од рускиот воен комплекс.
„За денеска не е предвидено потпишување на договорот, но доколку на крајот на состанокот на претседателот и кралот биде постигнат договор, би можеле да почнат преговорите пред потпишувањето на договорот“, наведува весникот.
Меѓу останатото, во договорот се наведуваат и испораки на неколку дивизии противвоздушни ракетни комплекси С-400 „Триумф“.
Министерот за енергетика Александар Новак соопшти дека Ројад е заинтересиран да инвестира милијарда долари во изградба на нафтено-хемиски комплекс, во аеродромот Пулково и во уште 20 проекти во Русија. ссм/зш/.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...