Германија ја затвори истрагата за шпионирањето

Германското обвинителство денеска соопшти дека ќе ја затвори истрагата во врска со масовното телефонско прислушување на германски граѓани од британските и американските разузнавачки служби.

Одлуката става крај на шпионскиот скандал, предизвикан од откривањето на поранешниот офицер на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Едвард Сноуден, кој ги затегна односите меѓу Берлин и Вашингтон.

Тврдењата од 2013 година дека Агенцијата го прислушувала мобилниот телефон на Ангела Меркел ги вознемирија Германците и ја натераа канцеларката да каже дека шпионирањето меѓу пријатели е целосно неприфатливо.

Во текот на 2015 година се појавија нови тврдења според кои германската разузнавачка служба со години и помагала на американската Агенција да шпионира европски компании и политичари.

Обвинителството во Карлсруе соопшти дека иако на германските разузнавачки служби им биле познати методите што биле користени во прислушувањето од САД, сепак нема докази дека тие биле користени против Германија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...