Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија

Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана.

Портпаролот на Министерството Игор Конашенков изјави дека ракетите „Калибар“ се истрелани од подморниците „Велики Новгород“ и „Колпино“, кои се стационирани во Средоземно море.

Во нападот, како поддршка на сириската армија во провинцијата Деир аз Зур, убиени се борци на Исламска држава, чиј број не се знае, и уништени се големи складишта за муниција и командни станици.

Сириските војски, со помош на руската авијација напредуваат кон Мајадин, кој е едно од последните главни упоришта на ИД во Сирија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...