Грција казни шест врвни козметички фирми заради договарање цени

Грчката Комисија за конкуренција казни шест козметички фирми меѓу кои и американската Есте Лаудер и француската Лореал, како и Кристијан Диор, на казни вкупно од околу 19 милиони евра поради договарање цени.

Грчката комисија соопшти дека открила анти- конкурентски договори меѓу трговците на големо на луксузни козметички производи со немара да се фиксираат цените на мало.

Филијалата на Есте Лаудер во Грција беше осудена на парична казна од 5,4 милиони евра, додека филијалите Лореал и Кристијан Диор беа казнети со 2,6 милиони евра, односно 1,8 милиони евра.

Казнети се уште три грчки групи Сарантис со 1,9 милиони евра, Нотос Ком со четири милиони и Геролјаматос Козметикс со три милиони евра.

Лореал реагираше на таа одлука и ги негираше обвинувањата за нелегална конкуренција. Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...