Директорката на ИЦАН прво мислела дека веста за Нобеловата награда е шега

Извршната директорка на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје (ИЦАН), Беатрис Фин, рече дека, денешниот повик кој групата го добила неколку минути пред официјалното објавување на Нобеловата награда за мир, го толкувала  речиси како добродушнa шега.

Фин, како што вели, не верувала дека Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје добилa Нобелова награда сѐ до моментот кога името на групата било изговорено на официјалното место во главниот град на Норвешка, Осло.
Таа истакна дека наградата испраќа порака до сите земји со нуклеарен арсенал и до сите држави кои се потпираат на нуклеарно оружје за безбедност, дека тоа е неприфатливо однесување.

- Не може да се закануваме со неселективно колење на стотици илјади цивили во име на безбедноста. Така не се гради безбедноста, истакна Фин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се собрале репрезентациите на Колумбија и Јамајка.
Едните ја испушиле тревата, а другите ги ишмркале цртите.
Натпреварот бил одложен.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1531. Папата Клемент VII нареди во португалската...
1538.- Папата Павле III го исклучи од...
1718.- Англија и објави војна на Шпанија.
1749.- Роден е Доменико Чимароза, италијански...