ЕУ помага близу еден милиони бегалци во Турција

Програмата за итна помош за социјална сигурност, финансирана од Европската унија во моментов достигна еден милион бегалци кои живеат во Турција, а на кои Брисел им помага, јави дописникот на МИА од Брисел.

Започнат од Европската комисија во септември 2016 година, а имплементиран од Светската програма за храна и од турската „Црвена полумесечина“ во соработка со турската влада, главната програма за итна помош за социјална сигурност е најголемата операција за хуманитарна помош финансирана од Европската унија.

Еврокомесарот за хуманитарна помош и управување со кризи, Христос Стилијанидис, денеска е во посета на Турција и изјави дека оваа програма е „пресвртница за резултатите што го менуваат животот“, а кои според него се постигнати со оваа голема програма за помош на сите од страна на Унијата, а како дел од исполнување на обврските на ЕУ кон Турција.

- Неверојатна бројка од еден милион луѓе веќе се опфатени со оваа програма. Со посветеноста и работата на нашите партнери, влијанието на програмата се зголемува од ден на ден и Турција продолжува да биде домаќин на најголемата бегалска популација во светот. Наша хуманитарна и морална обврска е да им помогнеме на бегалците кои избегаа од војна и од прогонство - истакна комесарот Стилијанидис.

Инаку, програмата со фонд од 348 милиони евра се финансира преку Фондот на ЕУ за бегалци во Турција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.