Судот во Стразбур пресуди во полза на Навални во спорот против Русија

Стразбур, 17 октомври 2017 (МИА) - Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди денеска дека рускиот опозициски политичар Алексеј Навални има право на отштета за судската пресуда што му беше изречена во 2014 година.
Руски суд ги осуди Навални и неговиот брат Олег за измама и перење пари. Навални тврди дека се работи за притисок од страна на руските власти против него. Двајцата беа притворани за овој и за уште еден случај на измама за кој беа обвинети.
Според Судот во Стразбур, оваа пресуда против Навални била „произволна и неразумна“.
- Победивме. Ви благодарам на сите за поддршката, објави Навални на својот Твитер профил по објавувањето на пресудата во Стразбур.
Навални е познат по неговите чести кампањи и протести против рускиот претседател Владимир Путин, кого го обвинува за корупција и автократија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...