Украински МНР: Не верува во договор со Украина за јазиците на малцинствата

Киев, 18 октомври 2017 (МИА) - Можно е Унгарија да остане единствена држава со која Украина не постигна компромис за прашањето за јазиците на националните малцинства за новиот Закон за образование. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин во интервју за украинската телевизија АТР.
- Сметам дека ќе завршиме со доизработувњето на Законот за образованието, кога ќе го претставиме планот за негова имплементација, во кој ќе се ќе биде јасно запишано, а потоа ќе дојде ред на наводите на Венецијанската комисија и ќе ги вградиме во законот, изјави тој.
Според него, ќе остане само една држава која ќе продолжи да се занимава со таа тема и тоа е Унгарија.
- Другите држави нема да имаат ниту практични ниту политички мотиви, оценува Климкин. Тој вели дека проблемите за решавањето на прашањето со Будимпешта се поврзани со внатрешната политичка ситуација во Унгарија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...